dołącz do nas

Pole Golfowe

Etykieta golfa

KILKA SŁÓW O GOLFIE

Nikt nie wie dokładnie, kiedy to się zaczęło, ale jak głosi legenda, to golfa wymyślili szkoccy pasterze owiec, którzy podczas długich wypasów na górskich halach odwrócili swoje kije pasterskie i dla zabicia czasu zabawiali się wbijaniem kamyków do istniejących w terenie zagłębień.

Pierwsze historyczne zapisy o grze pochodzą z 1457 roku. Wiadomo też, że chętnie grywała w golfa Maria Stuart. Pierwszy klub golfowy powstał w 1744 roku w St. Andrew’s. Ujął on zasady gry w 13 podstawowych reguł, z których 10 obowiązuje do dziś, a sam klub St. Andrew 's i jego pola nadal pozostają Mekką wszystkich graczy w golfa.

BEZPIECZEŃSTWO

Nie wyobrażasz sobie jak wielką energię ma koniec kija golfowego wprawionego w ruch obrotowy i jak wielką energię uzyskuje piłka uderzona tym kijem.

W bezpośrednim kontakcie i kij i piłka mogą stać się przyczyną poważnych urazów, a nawet śmierci. Dlatego właśnie zasady określone w Etykiecie Golfa mają Tobie i innym zapewnić bezpieczeństwo na Polu Golfowym.

Pamiętaj również o tym, iż Pole Golfowe nieprzypadkowo określane jest jako „pole”. To wielka, często pozbawiona osłony przestrzeń. Jak rozumiemy nie chciałbyś być piorunochronem, a zatem na pierwsze objawy burzy natychmiast zejdź z pola. Wtedy na pewno będziesz miał szanse na kolejną partię, bo w przeciwnym razie ….. niekoniecznie. Żelazne czy grafitowe shafty kijów wyśmienicie przewodzą prąd, zwłaszcza o wysokim napięciu…

STRZEŻ SIĘ KIJA PRZY PIERWSZYM TEE

Urazy zadane końcówką kija należą co prawda do rzadkości, ale jednak taki przypadek od czasu do czasu ma miejsce. Do tych urazów dochodzi to niemal zawsze ma miejsce przy lub na pierwszym tee.

Każdy z golfistów wie, iż w dni w których frekwencja jest najwyższa, a więc przede wszystkim w soboty i niedziele, przy pierwszym tee ustawia się kolejka graczy pragnących wejść na pole golfowe. Każdy widział, jak czekający „swingują” zwykle dla rozgrzewki swoimi kijami.

Wystarczy chwila nieuwagi, towarzyska pogawędka i …. nieszczęście gotowe.

Warto więc mieć oczy otwarte i pamiętać o ostrożności, a chcąc się rozgrzać – najlepiej odejść na bok upewniwszy się wcześniej , że w naszym pobliżu nie ma nikogo nie ma.

Pozostali gracze i kibice nie powinni stawać z tyłu za kimś, kto trzyma w ręku kij. Ryzyko odniesienia urazu to jedna z przyczyn, dla których zawsze należy zachować dystans kilku metrów w stosunku do gracza, który przygotowuje się do uderzenia.

Istnieją jeszcze inne racje takiego zachowania (patrz rozdział o uprzejmości).

PIŁKA GOLFOWA MOŻE ZAGRAŻAĆ ŻYCIU

Lecąca piłka golfowa stanowi źródło największego zagrożenia.

Obszarem w jakim występuje zagrożenie jest nie tylko cała przestrzeń przed graczem przygotowującym się do uderzenia, ale również i boki fairway’a. Może się bowiem zdarzyć, że zagrywający z tee uderzeniem w bok wyrzuci piłkę nawet prostopadle do zaplanowanego kierunku gry. Toteż nigdy nie należy wchodzić na obszar przed graczem stojącym na tee, a stawać obok niego ani tuż z tyłu.

Należy zajmować pozycję „od strony piłki” tzn. dokładnie naprzeciw gracza. Jeśli ktoś pokusi się o uderzenie w pobliżu drzewa lub innej przeszkody, narazi się na ryzyko niebezpiecznych rykoszetów. Rykoszetująca piłka może nieoczekiwanie trafić zarówno w samego grającego, jak i w inne znajdujące się w pobliżu osoby. Zatem raczej nie podejmuj ryzyka jeśli możesz wybrać bezpieczniejszy kierunek gry. Czasem lepiej zdecydować się na rzut karny i wyrzucić piłkę poza obszar zagrożenia, niż narażać kogokolwiek na niebezpieczeństwo.

UWAGA NA WZNIESIENIA I OSTRE ZAKRĘTY

Pole jest piękne i co oczywiste spotkasz na nim liczne pagórki i zakręty utrudniające widoczność i graczom i kibicom.
Gracze wkraczający na obszar, na którym występują tego rodzaju przeszkody, muszą „myśleć do tyłu”, wówczas lepiej będzie, gdy uderzający na niewidocznej części pola oddadzą swoje uderzenia i czym prędzej opuszczą zagrożony teren, natomiast gracze oczekujący z tyłu przystępują do gry dopiero odczekawszy 30 sekund.

TORBA NA TORZE GRY TO ZNAK OSTRZEGAWCZY

Poszukując piłki, a w szczególności gdy musisz opuścić fairway, stosuj ogólnie przyjęte zasady i znaki ostrzegawcze. Pamiętaj, że gdy – w poszukiwaniu piłki musisz opuścić fairway i oddalić się na tyle, że jesteś niewidoczny dla pozostających z tyłu graczy – zostaw na faiway’u – w widocznym miejscu swój wózek lub torbę golfową. Będzie to znak ostrzegawczy dla nadchodzących za tobą graczy.

NIGDY NIE UDERZAJ ZA WCZEŚNIE

Pamiętaj, nigdy nie uderzaj piłki jeśli istnieje choćby najmniejsze ryzyko trafienia w innego człowieka. Odczekaj, aż wszyscy obecni przed Tobą znajdą się poza zasięgiem Twojego uderzenia. Regułę tę można obejść tylko w przypadku gdy osoby przebywające na zagrożonym obszarze upoważniają Ciebie wyraźnym znakiem do kontynuacji gry i zasygnalizują , że gotowe są schronić się lub odejść na bok, jeżeli piłka będzie im zagrażać.

PERSONEL OBSŁUGI POLA MA PIERWSZEŃSTWO

Czasami zdarza się, że pracownicy obsługujący pole golfowe strzygą trawę lub prowadzą inne prace porządkowe. Należy wówczas czekać tak długo, aż praca zostanie zakończona lub wykonująca ją osoba czytelnym sygnałem upoważni do podjęcia gry. Pamiętaj, że zasada ta obowiązuje nawet wtedy, gdy pracownik obsługi siedzi w krytej dachem kabinie ciągnika.

DOSTOSUJ SIĘ DO MIEJSCOWYCH PRZEPISÓW BEZPIECZEŃSTWA – CZYTAJ SCORE CARD

Na wielu polach golfowych obowiązują lokalne przepisy bezpieczeństwa. Zazwyczaj można je znaleźć na karcie wyników (score card) oraz w przewodniku, a czasem na tablicach rozmieszczonych przy poszczególnych tee.

Przestrzeganie tych przepisów obowiązuje wszystkich. Jeżeli po raz pierwszy stajesz do gry na nie znanym Ci polu golfowym, zapoznaj się szczególnie dokładnie z obowiązującymi na nim zwyczajami.

PRZY NAJMNIEJSZYM RYZYKU KRZYCZ „FORE!”

Jeżeli istnieje chociażby najmniejsze ryzyko, że piłka może uderzy w człowieka, zarówno Ty jak i twoi partnerzy powinniście natychmiast krzyknąć „Fore!!!” i machnąć rękoma. Takie sytuacje zdarzają się często, szczególnie na tych polach golfowych, gdzie dołki znajdują się równolegle jeden obok drugiego.

SŁYSZĄC OKRZYK „FORE” – KUCNIJ

Pracuj nad swoimi odruchami. W każdym przypadku gdy usłyszysz okrzyk „FORE!!!”, postępuj następująco: natychmiast odwróć się placami w kierunku dołka, z którego dobiega okrzyk, kucnij i osłoń dłońmi(rękami) głowę.

UPRZEJMOŚĆ PO RAZ PIERWSZY, A NIE OSTATNI…

BĄDŹ NA STARCIE O CZASIE

„Punktualność jest grzecznością królów ….”, a zatem jest ona przejawem kultury osobistej i uprzejmości. Uprzejmość tę okazujmy już przed rozpoczęciem gry, pojawiając się przy pierwszym tee punktualnie, zgodnie z wyznaczonym ci teetime’m.

Punktualność spowoduje, że unikniesz w ten sposób pośpiechu i irytacji tak partnerów, jak i swojej własnej.

STÓJ SPOKOJNIE I CICHO, KIEDY KTOŚ INNY MA UDERZAĆ

Golf jest grą wymagającą wielkiej koncentracji.

Każdy niespodziewany odgłos, każde – dostrzeżone kątem oka poruszenie, może stać się przyczyną dekoncentracji. Jeżeli mimo to uderzymy, niemal na pewno będzie to „shot” nieudany. Pamiętaj zatem, że zawsze – gdy jeden z graczy szykuje się do uderzenia, wszyscy pozostali uczestnicy partii i kibice winni zachować spokój i ciszę.

Stań w odległości co najmniej 2 metrów poza zasięgiem wzroku pochylonego gracza. Wówczas, nawet jeśli nieświadomie poruszysz się, nie powinien tego zauważyć.

Trzymaj piłkę, tee-peg oraz kij tak, by nie stały się źródłem żadnych dźwięków. Nie szeleść rękawicami.

STOSUJ ZASADĘ, ŻE CAŁE POLE GOLFOWE JEST „OBSZAREM PODWYŻSZONEJ UPRZEJMOŚCI”, KTÓRY ZACZYNA SIĘ JUŻ NA PARKINGU

Prawie nigdy nie jest się samotnym na polu golfowym. Zatem staraj się być uprzejmym dla znajdujących się w pobliżu graczy. Pamiętaj, że nawet wtedy gdy zachowany jest wystarczający margines bezpieczeństwa, nie należy uderzać o ile inni gracze znajdują się tuż przy nas i przygotowują się do uderzenia lub puttingu. Dźwięk uderzenia może stać się przyczyną dekoncentracji. Jeżeli mimo wszystko zdarzy ci się uderzyć za wcześnie, dobry ton nakazuje jak najszybsze przeprosiny. Rozumie się też samo przez się, że poszkodowany bez ociągania przeprosiny przyjmuje.

RÓWNIEŻ W POBLIŻU BUDYNKU KLUBOWEGO

Uprzejmość obowiązuje również w obrębie zabudowań klubu golfowego, parkingu, na putting green’e itd.
W pobliżu zazwyczaj znajduje się co najmniej jeden tee oraz green. Pamiętaj, że gwałtowne zatrzaśnięcie drzwi samochodu dobiegające z parkingu, może doprowadzić do chybionego putta na 18. Green, a jeden okrzyk pod adresem kolegi, wydany na placu ćwiczeń, może pozbawić punktów jakiegoś nieszczęśnika na pierwszym tee.

ŻADNYCH KRZYKÓW NA POLU GOLFOWYM

Baw się dobrze i ciesz się czasem spędzonym na polu golfowym. Nie zachowuj się jednak hałaśliwie. Nie gwiżdż, nie nawołuj. Jedyny przypadek, kiedy wolno ci zaryzykować zakłócenie spokoju pozostałych grających to sytuacja, gdy musisz krzyknąć „Fore!!!”

PILNUJ SWEGO CIENIA

Grzeczność wymaga by nie przeszkadzać nawet swoim cieniem, zatem stawaj zawsze w taki sposób, aby twój cień nie padał na piłkę innego gracza albo na czyjąś linię gry. Pamiętaj twoja torba też daje cień.

MARAKOWANIE PIŁECZKI NA GREENACH

Pamiętaj, markera kładziemy dokładnie tuż za piłką i wtedy mamy prawo ją podnieść. Jeśli marker leży na linii puttu innego gracza to masz prawo przenieść marker – na tej samej wysokości – prostopadle do linii putta, odmierzywszy jedną lub dwie długości głowicy puttera. Kiedy piłka może już wrócić na swoje miejsce, całą procedurę powtarzamy w odwrotnym kierunku.

GREEN JEST DELIKATNY, A ZATEM STARANNIE WBIJAJ DRZEWCE CHORĄGIEWKI

Green jest najbardziej podatny na uszkodzenie w pobliżu dołka, a zatem tam gdzie wykonuje się krótki putting i gdzie gracze schylają się by wyjąć z dołka swoją piłkę.

Żeby nie powiększyć zniszczenia, wbijając drzewce chorągiewki stań w odległości wyciągniętego ramienia. Tkaninę chorągiewki należy przytrzymać, by łopotem nie rozpraszała uwagi gracza przygotowującego putting. Obsługą chorągiewki zajmuje się gracz znajdujący się najbliżej dołka.

POMAGAJ SZUKAĆ PIŁKI ZAGUBIONEJ

Pamiętaj, wszyscy uczestnicy flightu winni śledzić lot piłki, ale przecież (niestety za często) czasem zdarza się nieudany strzał. W takiej sytuacji pomagaj swoim partnerom w poszukiwaniu piłki, tak jakby chodziło o twoją własną. Poszukiwania należy prowadzić systematycznie, a czas poszukiwania nie powinien przekroczyć max. 5 minut.

PANUJ NAD SOBĄ

Gra w golfa jest radosna sama w sobie, ale też jest próbą cierpliwości i to zarówno w wtedy gdy fortuna dopisuje partnerowi, a nas nie odstępuje pech.

Nikt nie oczekuje wówczas wybuchów radości czy niewzruszonego spokoju, ale należy przynajmniej umieć się opanować. Przychodzi to dużo łatwiej, jeżeli uświadomimy sobie, że golf to tylko gra, hobby, z którego mamy czerpać radość. Niegrzeczne uwagi, komentarze, gesty czy rzucanie kijami albo wykrzykiwanie są niedopuszczalne.

ŻADNYCH SZTUCZEK ANI CHWYTÓW PSYCHOLOGICZNYCH

Pamiętaj, że golf jest grą fair play, a zatem posługiwanie się jakimikolwiek sztuczkami czy chwytami psychologicznymi w celu rozproszenia uwagi przeciwnika, czy wyprowadzenia go z równowagi, jest zachowaniem niesportowym i niedopuszczalnym.

NIE UDZIELAJ LEKCJI NIE PROSZONY

Nic tak nie rozprasza skupienia grającego, jak udzielanie „cennych” rad gdy o nie nie proszono. Pamiętaj, nie pouczaj nikogo, jak długo trwa runda, a i potem rób to tylko wtedy, gdy jesteś całkowicie pewien, że nie urazisz kolegi z flightu. Lekcje golfa to zadanie, a zarazem specjalność instruktorów. Pozostaw więc im tę pracę.

STAWIAJ SIĘ NA ZAWODY, W KTÓRYCH UDZIAŁ ZADEKLAROWAŁEŚ

Stawiaj się na zawody, w których udział zadeklarowałeś, by nie powodować zakłóceń w ustalonej kolejności startów. W zawodach zespołów 3 oraz 4 piłek gra zespołu 2 piłek staje się przyczyną przestojów i wynikających stąd kłopotów z koncentracją. Organizatorom zawodów przysparza to dodatkowego trudu w postaci nie planowanego losowania, przesunięcia w czasie startów itd. Jeśli nie stawiasz się na zawodach, przeciwnik wygrywa walkowerem, w ogóle nie grając. To jest ta przykra i negatywna strona współzawodnictwa.

WALCZ DO KOŃCA

Zrywając zawody narażasz się na przykrości i okazujesz brak stylu. Jedynym usprawiedliwieniem wycofania się z zawodów jest choroba lub kontuzja. Wycofanie się z powodu złej gry świadczy o tchórzostwie. Ten, kto nie ma odwagi przyznać się do słabego wyniku, w ogóle nie powinien stawać do zawodów. W golfa gra się również w deszcz i niepogodę. Pamiętaj, że „Nie ma złej pogody, są za to niewłaściwie ubrani golfiści”. Jeśli zgłosiłeś udział w zawodach, stań do nich i wytrwaj do końca, a poczujesz radość gry.

NAUCZ SIĘ PROWADZIĆ ZAPISY

Zapisy wyników swoich rywali prowadź starannie i dokładnie. Po każdym dołku sprawdzaj ostateczny wynik. Nie uciekaj natychmiast po zakończeniu gry na 18-tym greenie, zanim sprawnie i porządnie nie wywiążesz się z obowiązków wynikających z prowadzenia zapisu. Podpisz kartę i przypomnij o tym partnerom.

RESPEKTUJ SYSTEM HANDICAPÓW

System handicapów jest unikatową zaletą golfa, jednak tylko tak długo, jak długo wszyscy skrupulatnie przestrzegają jego zasad. Każdy kto w dowolny sposób manipuluje wysokością handicapu i zawyża ją w stosunku do swoich możliwości, by tym łatwiej zwyciężyć w zawodach, nie zasługuje na miano sportowca.

NAUCZ SIĘ REGUŁ GOLFA

Ignorantia iurus nocet, a zatem i na polu nieznajomość reguł golfa nie usprawiedliwia ich naruszania. Reguły te są liczne i po części trudne. Wszystkie jednak są logiczne i uzasadnione. Naucz się reguł podstawowych i miej przy sobie (w kieszeni albo w torbie) podręcznik reguł lub wyciąg z tychże.

PRZESTRZEGAJ LOKALNYCH PRZEPISÓW PORZĄDKOWYCH

Będąc członkiem klubu golfowego, masz prawo (co do zasady) grać gościnnie na wszystkich niemal polach golfowych świata. Grając gościnnie reprezentujesz swój klub macierzysty i tworzysz opinię o jego wizerunku. Jest rzeczą szczególnej wagi, byś jako gość zachował się zgodnie z wymogami etykiety gry oraz przestrzegał lokalnych przepisów porządkowych. Są one zwykle wypisane na score card.

NAPRAWIAJĄC PITCHMARKI NA GREEN’E STOSUJ METODĘ „KOŁOWĄ”

Naprawiając wgłębienie w trawie na green’e stosuj metodę „kołową”. W ostateczności można posłużyć się Tee-peg, ale wówczas trudniej jest zrobić to starannie. Kiedy ziemia i trawa zostaną wzruszone i wystają ponad poziom, przy użyciu pitchfork nakłuwa się wokół darń i przesuwa w kierunku do środka uszkodzenia ubija głowicą puttera lub podeszwą buta, do uzyskania poziomu równego z poziomem terenu. Pamiętaj o tej zasadzie i naprawiaj również ubytki pozostawione przez innych graczy. Oczywiście, o ile nie będziesz w ten sposób przeszkadzał komuś, kto właśnie celuje do dołka.

NIE PODPIERAJ SIĘ PUTTEREM

Pamiętaj, Green jest wyjątkowo delikatny. Wielu graczy podpiera się putterem lub drzewcem chorągiewki niszcząc w ten sposób delikatną darń. Rzucanie chorągiewki również może powodować uszkodzenia. Kładź ją zatem ostrożnie, najlepiej na skraju green’u używając do tego stopki puttera.

UWAGA NA KRAWĘDZIE DOŁKÓW

Drzewce chorągiewki może uszkodzić krawędzie dołka, jeżeli wbija się go niedbale albo, co gorsza, po nieudanym puttingu ciska się ze złości na ziemię. Niedopuszczalne jest wydobywanie piłki z dołka przy pomocy stopki puttera, nawet jeżeli dołek jest zalany wodą.

UWAGA NA TRAWIASTE TEE ORAZ FOREGREEN

Green’y należą do najbardziej specjalistycznych obszarów pola golfowego. Ich założenie i utrzymanie jest najkosztowniejsze. W następnej kolejności są trawiaste tee oraz foregreeny.
Na tych częściach pola golfowego należy zachować równie szczególną uwagę i ostrożność. Po foregreenach ani po trawiastej tee nie wolno ciągnąć ani ustawiać na ich wózka. Jego kółka pozostawiają w trawie głębokie ślady. Wózki należy przeprowadzać wokół tych miejsc, nawet jeżeli oznacza to nadłożenie drogi. Dozwolone jest natomiast kładzenie w tych miejscach toreb. Nie wjeżdżaj wózkami w rough na foregreen lub pomiędzy green a bunkry znajdujące się w jego bliskości.

NIE WYMACHUJ KIJEM NA TRAWIASTYM TEE

Nie ćwicz próbnych zamachów kijem na trawiastym tee, gdyż możesz go zupełnie niepotrzebnie uszkodzić. Jeżeli chcesz wykonać prawidłowy wymach próbny, po prostu zejdź z tee.

DREWNIANE TEE – PEG (KOŁECZKI) NA TRAWIASTTM TEE

Na trawiastym tee używaj wyłącznie drewnianych tee. Pamiętaj, że inne – twardsze materiały jak np. sztuczne tworzywa, mogą stać się przyczyną uszkodzenia delikatnych ostrzy kosiarki do trawy.
NAPRAWIAJ DIVOTY NA TRAVIASTYM TEE
Na trawiastej tee umieszczamy z powrotem wyrwane kępy darni.

NAPRAWIAJ DIVOTY ZAWSZE I WSZEDZIE

W golfie powodzenie i pech są elementami gry, ale wszystko musi mieć swoje granice.
Konieczność wybijania piłki z dziur pozostałych po wyrwanej trawie, to przykład takiej sytuacji w której niekoniecznie mówimy o pechu, a raczej a niskiej kulturze poprzedzających ciebie graczy.
Z uwagi na dbałość o pole golfowe, ale też z myślą o tych, którzy przyjdą grać po tobie, pamiętaj o tym, żeby ułożyć z powrotem wyrwane przez siebie kępy darni. Ułóż kępę starannie w powstałym zagłębieniu, a następnie przygnieć ją porządnie stopą.

TRAWA I DARŃ

Należy odróżniać trawę od darni. Darń to trawa razem z ziemią przylegającą do korzeni. Wyrwanej trawy nie trzeba układać z powrotem, w przeciwieństwie do kęp darni, nawet tych poszarpanych na drobne części.

DBAJ O CZYSTOŚĆ ŚRODOWISKA

Pojęcie etykiety gry w golfa obejmuje również zachowanie czystości na terenach przeznaczonych do gry. Zbyt często widuje się tam porzucane papiery, niedopałki i inne odpadki, mimo że wokół poustawiano kosze na śmieci.

TORBA MOŻE POSŁUŻYĆ JAKO KOSZ NA ŚMIECI

Jeśli w pobliżu nie ma akurat kosza na śmieci, masz przecież przy sobie świetny własny kosz – swoją torbę golfową.

PALENIE

Jeśli palisz tytoń to nie zaśmiecaj pola niedopałkami i zapałkami. Również kładzenie na trawie palącego się papierosa jest mało eleganckie więc nie czyń tego. Niedopałki należy zbierać, a wypalone zapałki chować z powrotem do pudełka. Pamiętaj – co jest ważne zwłaszcza w upalne lato – również o zagrożeniu pożarowym.

KIEDY TRENUJESZ SAMOTNIE

Ambitni gracze chętnie trenują w samotności, wychodzący daleko w głąb pola golfowego, tam gdzie jest dość miejsca i gdzie nikomu nie przeszkadzają. Istnieją dwie zasady dotyczące takiej sytuacji i powinno się je respektować.
1. Maksimum trzy piłki bo nie należy bezsensownie „męczyć” pola golfowego. Z takiego punktu widzenia posługiwanie się podczas treningu więcej niż trzema piłkami uważane jest za niewłaściwe. Nawet jeśli naprawiamy spowodowane przez siebie uszkodzenia, szkody powstają i tak.
2. Oszczędzaj pole golfowe. Uderzenia próbne należy wykonywać z samej krawędzi fairway’a. W ten sposób oszczędza się tor, szybciej też można zejść z drogi graczom mającym pierwszeństwo przed trenującymi.

W BUNKRZE

Pamiętaj, że w bunkrze obowiązuje jedna prosta zasada, a mianowicie: pozostaw go w takim samym stanie w jakim sam chciałbyś go znaleźć, gdy będziesz musiał do niego wejść nastypnym razem.

PIASEK W BUNKRZE NALEŻY ZAGRABIĆ

Piasek w bunkrze powinien być tak zagrabiony, by jego powierzchnia była maksymalnie jednolicie gładka. Nie może być żadnych nierówności utrudniających uderzenie. Nie ograniczaj się do grabienia do tyłu, sprawdź, czy dno bunkra pokryte jest warstwą piasku o jednolitej grubości. Prawie zawsze w bunkrze znajdziesz jedną lub dwie pary grabi służących do wyrównania po sobie piasku. No i oczywiście grabimy nie tylko swoje, ale cudze ślady, pozostawione przez graczy, którzy nie wykazali się sportową postawą i nie spełnili tej powinności. Jeśli grasz mając własnego caddy’ego, zagrabienie bunkra należy do jego obowiązków, ale to nie zwalnia Ciebie z odpowiedzialności.

MOŻNA GRABIĆ I BEZ GRABI

Czasem, w sytuacji awaryjnej (brak grabi) posprzątać po sobie można i innymi sposobami. Zrób to kijem golfowym albo podeszwą buta w trakcie wycofywania się z bunkra.

DBAJ O BOKI BUNKRA

Pamiętaj, do bunkra wchodź i wychodź zawsze przez najniższą jego krawędź, zwykle położoną dalej od green. Nie powodujemy wówczas osypywania się piasku z wyższej, stromej krawędzi.

ZOSTAW GRABIE W ODPOWIEDNIM POŁOŻENIU

Grabie powinny leżeć tuż obok bunkra, w takim miejscu, by jak najmniej przeszkadzały w grze. Oznacza to, że należy kłaść je zgodnie z kierunkiem gry.

JAK ZYSKAĆ NA CZASIE

PROBLEM PRZEDŁUŻAJĄCEJ SIĘ GRY

Nic tak bardzo nie irytuje jak powolna i przedłużająca się gra poprzedzającego ciebie flightu. Nikomu co prawda nie udało się w 100% rozwiązać tego problemu, ale pamiętaj ze zawsze może być lepiej. Jest rzeczą naturalną, że zagranie rundy potrwa dłużej w przypadku nowicjusza, który do jej ukończenia może potrzebować nawet 30 uderzeń więcej niż doświadczony sportowiec, ale wszystko ma swoje granice. Pamiętaj, że przedłużające się rozgrywki to problem utrudniający prowadzenie zawodów.

TRZYMAJ SIĘ NASTĘPUJĄCYCH CZASÓW

Doświadczenie wskazuje na to, iż bez względu na reprezentowany poziom, rundę 18 dołków można zagrać w następujących czasach:

Zespól 2 piłek (singiel) – 3 i 1/4 godziny (195 minut)
Zespół 3 piłek – 3 i 1/2 godziny (210 minut)
Zespół 4 piłek – 3 i 3/4 godziny (225 minut)
Inaczej mówiąc, w grze zespołu 3 piłek daje to następujące przeciętne dla różnych dołków:
Par 3 – 7 1/2 minuty
Par 4 – 12 minut
Par 5 – 15 minut

12 ZASAD SZYBKIEJ GRY

1. Staraj się żwawo poruszać na polu golfowym. Idź prosto do swojej piłki od razu gdy wszyscy już uderzą.
2. Staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z miejscem, w którym zniknęła twoja piłka. Dotyczy to zresztą nie tylko twojej własnej piłki, ale i partnerów z flightu .
3. Przygotuj się do kolejnego uderzenia. Postaraj się wykonać je najszybciej , kiedy nadejdzie twoja kolej. Zaplanuj je więc już wcześniej na tee lub green’ie albo idąc do piłki. Jeżeli używasz rękawiczki, włóż ją zawczasu. Na tee trzymaj piłkę i tee – peg w ręce. Wcześniej dokonaj wyboru kija i również trzymaj go w ręce .
4. Na green chwile zwłoki są zwykle najdłuższe, w związku z wymaganą szczególną starannością oraz częstymi błędami popełnianymi przez grających w trakcie planowania posunięć. Dlatego właśnie należy zawczasu przygotować się do kolejnego uderzenia, śledząc uważnie linie pozostałych graczy.
5. Wózek czy torbę zostaw z tego końca green’u , skąd najbliżej jest do następnej tee. Zrób to, zanim gra na green’e zostanie podjęta.
6. Jeżeli ktoś podaruje ci jeden put, podziękuj i natychmiast podnieś piłkę.Nieskorzystanie z gimmie jest objawem braku kultury. Podnieś piłkę również wtedy, gdy wiesz, że nie zdobędziesz już na tym dołku większej ilości punktów STABLEFORDA.
7. Pamiętaj, że gracz, który pierwszy trafił piłkę do dołka, chwyta drzewce flagi i wkłada je do dołka, natychmiast gdy ostatni z grających zakończy swój putting.
8. O ile to możliwe, uzupełnij zapis w czasie, gdy pozostali wykonują putting. Jeśli nie zdążysz to kiedy ostatni z graczy wprowadzi piłkę do dołka, wszyscy natychmiast musicie zejść z green’u . Następne zapisy w karcie należy nanosić w bezpiecznej odległości od green, lub najlepiej w d rodze na następne tee. Jeżeli trafiłeś do dołka, i zdobyłeś wiodącą punktację, uderzaj najpierw, a potem gdy inni grają zapisuj.
9. Reguły gry w golfa pozwalają na ćwiczenie putting’u na green’ie, o ile wszyscy uczestnicy wykonali swój putting, a kolejni gracze nie nadchodzą. Nie wolno jednak tak postępować, jeżeli opóźniłoby to grę pozostałych partnerów.
10. Używaj „wstecznego lusterka” i przepuszczaj innych zawsze kiedy powinieneś to uczynić zgodnie z regułami. Utrzymuj kontakt wzrokowy z odległą piłką.
11. Jeżeli pozostawiłeś torbę z dala, noś ze sobą kilka dodatkowych kijów, gdyż idąc do piłki możesz jeszcze nie wiedzieć, jakiego kija zechcesz użyć.
12. Naprawianiem spowodowanych przez siebie uszkodzeń oraz czyszczeniem piłki zajmij się od razu, gdy inni jeszcze wykonują putting.

SZYBKA GRA TO DOBRA GRA

Doświadczenie uczy też, że wszyscy grają lepiej, jeżeli ogólne tempo jest stosunkowo szybkie. Łatwiej wówczas utrzymać równy rytm. Ponadto golf to okazja do zażywania ruchu, ale tylko wtedy, gdy przebiega w szybkim tempie.

PRZEPUSZCZANIE

Zasadą najczęściej łamaną, a zarazem powodującą większość nieporozumień i irytacji, jest reguła określająca, kiedy należy przepuścić grupę nadchodzącą z tyłu.

Zasada dotyczy następujących przypadków:

1. Jeżeli „dogoni” cię grupa, która zgodnie z wewnątrz klubowymi ustaleniami, ma prawo przejścia, np. grupa 4 graczy przepuszcza 3 graczy.
2. Jeżeli grupa gra pełną rundę, podczas gdy ty rozpocząłeś grę od innej tee niż nr 1 ( zwykle od 10 tee).
3. Jeżeli grasz wolniej niż nadchodzący z tyłu.
4. Kiedy ma się przed sobą całkowicie pusty dołek, a nadchodzący z tyłu szybsi gracze musieliby czekać.
5. Jeżeli nie jesteś w stanie odnaleźć natychmiast (tzn. w ciągu mniej więcej pół minuty ) swojej piłki.

SAMOTNI GRACZE

Jeżeli grasz lub trenujesz na polu golfowym samotnie, musisz przepuszczać grających w grupie 2, 3 oraz 4 piłek. Jeżeli wokół jest pusto, możesz grać samotnie. Jednak w dni większego ruchu na polu golfowym lepiej nie zajmować miejsca samotna grą. Grający w grupie 2 oraz 3 piłek, którzy zrównają się z samotnym graczem albo spotkają go na tee, powinni zaprosić go do wspólnej gry.

NIE GRA SIĘ W 5 PIŁEK

W partii mogą brać udział najwyżej cztery piłki.

NA DRUGIEJ TEE

Kolejność ustala się na podstawie wyników uzyskanych przy poprzednim dołku. Gracz lub zespół o najniższym wyniku brutto, najwyższej punktacji bogey albo ten, który wygrał mecz o dołek- uderza pierwszy.

FAKTY

Jeżeli twoja partia straciła kontakt z poprzedzającą ją grupą, tak że macie przed sobą wolny dołek, musicie obowiązkowo przepuścić grupę nadchodzącą z tyłu. Stosujcie płynne przejście, by w ten sposób czym prędzej nadrobić stracony czas.

PONADTO NA POLU GOLFOWYM

Bez względu na to, czy jest się na fairway’y, czy w przeszkodzie, grę zawsze zaczyna ten z graczy, który stoi dalej od dołka. Jednak w grze zespołowej członek drużyny stojącej bliżej dołka niż jego partner może, w razie potrzeby, zagrać pierwszy.

Jeżeli pozwala bezpieczeństwo i jeżeli zyskuje się na czasie, można ominąć reguły w następujących, oraz podobnych do tych, przypadkach:

1. Gdy pomagasz partnerowi w poszukiwaniu zaginionej piłki.
2. Jeżeli graczowi stojącemu najdalej od dołka ktoś lub coś przeszkadza w uderzeniu.
3. Jeżeli wszyscy czekają, a jeden z graczy uderza z farwayu albo z przeszkody.
4. Gracze, których piłka leży poza green, muszą grać swoją piłką, nawet wtedy, gdy piłka partnera leży na green, ale dalej od flagi.
5. Krótki putting wykonuj bezpośrednio. Znakowanie pozycji piłki można stosować, jeżeli grając na bardzo miękkim podłożu, stoi się na linii innego gracza.

Krótko mówiąc, w grze towarzyskiej jest nie tylko dozwolone, ale wręcz wskazane omijanie reguł dotyczących kolejności gry we wszystkich formach współzawodnictwa ( poza grą meczową o każdy dołek), o ile tylko zyskamy dzięki temu na czasie.

ZACHOWANIE NA TEE

BEZPIECZEŃSTWO

1. Nigdy nie uderzaj, dopóki osoby będące z przodu nie znajdą się w bezpiecznej odległości, ani też wtedy, gdy odgłos upadającej piłki mógłby im przeszkodzić.
2. Wołaj „Fore” przy najmniejszym ryzyku trafienia piłką w człowieka.

TROSKA O NAWIERZCHNIĘ

1. Nie wykonuj wymachów próbnych na trawiastej tee.
2. Na trawiastej tee używaj drewnianych tee – peg (kołeczków). Wówczas kosiarce do trawy nie grozi uszkodzenie.
3. Na trawiastej tee stawianie wózków jest zakazane.
4. Korzystaj z koszy na śmieci.

JAK ZYSKAĆ NA CZASIE

1. Pierwszy uderza ten, kto jest gotowy. Nie trenuj stając na tee. Wykonuj najwyżej jeden wymach próbny.
2. Przygotuj się do swojego uderzenia, wybierz kij, weź do ręki piłkę i tee peg. Jeżeli używasz rękawicy, włóż ją zawczasu.
3. Podaj prowadzącemu zapis jaką piłką grasz – oznakowanie i numer.
4. O ile to możliwe, śledź wzrokiem wszystkie piłki. Jeśli któraś zniknie z pola widzenia, zachowaj w pamięci punkty orientacyjne.
5. Jeżeli istnieje ryzyko, że twoja piłka zaginie czy wypadnie z pola gry, graj piłką prowizoryczną. Zamelduj prowadzącemu zapis, że jest to piłka prowizoryczna, podaj jej oznakowanie i numer. W kieszeni trzymaj zawsze zapasową piłkę.

PRZESTRZEGAJ REGUŁ

Na całym świecie w golfa gra około 150 milionów ludzi. Dzięki systemowi handicapów oraz powszechności obowiązywania reguł gry, każdy z nas ma równe szanse. Cecha ta stanowi o wyjątkowości gry w golfa, pod tym wszakże warunkiem, że wszyscy przestrzegamy reguł, honorujemy handicapy oraz zachowujemy się na polu golfowym w sposób właściwy.
Reguł należy przestrzegać – ta zasada dotyczy golfa w takim samym stopniu, jak wszystkich innych dziedzin życia. Przestrzeganie reguł należy ponadto kontrolować, a następnie, na podstawie wniosków wypływających z kontroli, wprowadzać odpowiednie korekty. A co możesz zrobić ty sam, by wpłynąć na stan kultury gry?

1. Zrób wszystko, co w twej mocy, by przestrzegać zaleceń zawartych w niniejszym streszczeniu.
2. Posiadacz najniższego handicapu w zespole odpowiada za przestrzeganie zasad zachowania na polu golfowym przez wszystkich pozostałych uczestników gry.

STRÓJ GOLFOWY – NIE MUSISZ WYGLĄDAĆ DZIWNIE

Na temat stroju do gry w golfa jest wiele dowcipów, ale pamiętaj , że jego podstawowym walorem ma być jego estetyka, komfort i wygoda. Minęły czasy golfistów ubranych w krawaty i tweedowe marynarki , ale elegancja zobowiązuje . Na polu szybko zmieniają się warunki atmosferyczne , zatem miej w torbie dobrej jakości windstoper , czapkę i zapasową rękawiczkę. Nie zapominaj o parasolu . Na żadnym polu nie są dopuszczone jeansy i T-shirt’y , a na bardzo wielu metalowe kolce w butach . Pamiętaj o tym .

TELEFONY KOMÓRKOWE

Mamy nadzieję, że grasz w golfa dla radości jaką gra ta sprawia Tobie i innym. Pamiętaj zatem, że większość graczy przyjeżdża na pole golfowe by wypocząć. Sygnał twojego telefonu przypomina im o pracy i dekoncentruje.
Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wyłączenie telefonu na 4 godziny, graj samotnie. Dzwoniący telefon podczas rundy nie jest dobrą referencją Jest również powodem DYSKWALIFIKACJI podczas zawodów.

Jeśli przytrafi Ci się zapomnieć o wyłączeniu lub ściszeniu telefonu przeproś współgrających gdy zadzwoni, a przeprosiny na pewno zostaną przyjęte.

PAMITĘTAJ – ETYKIETA GRY W GOLFA OBOWIĄZUJE WSZYSTKICH GOLFISTÓW!

redakcja tekstu: Zdzisław Sznycer